SOLIDWORKS EĞİTİM

Amaç

SolidWorks programı, tasarım için gerekli olan arge çalışmalarında kolaylık sağlamak amacı ile imalattan önce ön tasarımı gerçekleştirmek, gerekli olan mukavement analiz değerlerini ölçmek, imalat için gerekli olan parça modellerinin teknik resme dökülmesi ve imalat ortamına hazırlamaktır.

Üretimi ve tasarımı olan her sektörde SolidWorks yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle SolidWorks bilmek çok çeşitli alanlarda iş olanağına sahip olma imkanını sağlar. Tasarım ve teknik resim bilginizi iyi bir SolidWorks kullanımıyla birleştirdiğiniz takdirde size büyük bir olanak sağlar.

3 boyutlu tasarımlarda bir standart haline gelen solidworks yazılımı, daha iyi ürünlerin tasarlamasına olanak sağlamaktır. Parça modelleme, montajlama ve hareketlendirme , teknik resim, sac parça modelleme, ileri yüzey modelleme, çelik konstrüksiyon modelleme, kalıp tasarımı ve ürünlerde gerçek görsellik için render alma vb. gibi modüllerin kullanıcıya tasarım aşamaların da çok büyük katkılar sağlamaktadır.

Bu kursun sonunda öğrencilerimiz bulundukları her sektöre göre 3 boyutlu her türlü ürün tasarımını yapabilecek düzeye geleceklerdir. Öğrencilerin ayrıca, her türlü karmaşık geometriye sahip cisimleri tasarlama kabiliyetine sahip olacaklardır.

Kimler İçin

  • Makine Mühendisleri
  • Tasarımcılar
  • Teknik Öğretmenler
  • Makine Ressamları
  • Makine Teknisyen ve Teknikerleri
  • Tarım Makine Mühendisleri
  • Endüstriyel ürün Tasarımcıları
  • İlgili Diğer Mühendislik ve Meslek Kolları

Eğitimde Neler Var

1- Solidworks Arayüz Tanıma ve Çizim Eğitimi

Kurs süresi: 12 Saat

Katılımcıların Solidworks yazılımının arayüz içeriklerinin ilk önce tanıtımı, yazılım içerisinde maus-kılavye kullanma şekilleri ve tasarım mantığına giriş şeklinde tanıtımın yapılması. Daha sonra 2B çizim tekniklerine giriş ve çeşitli örnekler üzerinde uygulamalar yaptırılması sağlanmaktadır.

2- İleri Parça Modelleme Eğitimi

Kurs süresi: 16 Saat

SOLIDWORKS ‘ün ana bölümlerinden parça tasarımını kapsayan ileri eğitimde, SOLIDWORKS ’ün uluslararası kullandığı eğitim sistemi ile eş zamanlı olup son teknik ve yeniliklerle hızlı şekilde imalata yönelik parça modelleme tekniklerini uygulamalı olarak anlatılır.

3- İleri Teknik Resim Eğitimi

Kurs süresi: 6 Saat

Katılımcıların Solidworks Teknik Resim ortamında bir ürünün malzemesini, nasıl imal edileceğini, boyutlarını, toleranslarını, yüzey kalitesini, sertlik değerlerini, ısıl işlemini vb. tüm imalat yöntemlerini daha sonrasında ürünün montajını, taşınmasını ve hatta kullanımını belirli kurallar ve standartlar çerçevesinde özelleştirilen teknik resim sayfalarında alınmasını sağlayan eğitimdir.

4- İleri Montaj Modelleme Eğitimi

Kurs süresi: 12 Saat

Montaj modelleme yeteneklerinin maksimum düzeyde kullanımını sağlayan eğitimde, montajda içsel parça ve alt montaj modelleme, ileri düzey ilişkilendirme, montaj revizyon teknikleri, büyük montajlarda çalışma ve animasyon konularını içermektedir.

5- İleri Sac Parça Modelleme Eğitimi

Kurs süresi: 4 Saat

Katılımcılara geniş konu yelpazesi ile ileri sac parça modelleme komutlarının anlatıldığı eğitimde katı parçaların saca dönüştürülmesi, sıvama aracı tasarımı, montaj ortamında referanslı sac parça modellemesi, kütüphane unsurunu kaydetme ve denklemli sac parça tasarımı konularını içermektedir.

6- Profil Tasarımı Eğitimi

Kurs süresi: 3 Saat

Eğitim profiller de kaynak modelleme ve dikişsiz boru takımları ile çalışması olarak iki ana grupta işlenir. Standard harici profil kaydetme, kesim listesi oluşturulması ve profillerin teknik resime aktarılması konularını içerir.

7- İleri Yüzey Modelleme Eğitimi

Kurs süresi: 6 Saat

Eğitim profiller de kaynak modelleme ve dikişsiz boru takımları ile çalışması olarak iki ana grupta işlenir. Standard harici profil kaydetme, kesim listesi oluşturulması ve profillerin teknik resime aktarılması konularını içerir.

8- SOLIDWORKS Kalıp Tasarımı Eğitimi

Kurs süresi: 2 Saat

Kullanıcılara SOLIDWORKS kalıp araç çubuğunun, kalıplanacak parça üzerinde nasıl kullanılacağını içeren eğitimde parça analizi, kalıp ayırma yüzeyinin otomatik ve manuel ayrılması, kalıp boşluğu ve modelleme maça ekleme gibi konuları içerir.

9- SOLIDWORKS Photoview360 Fotogerçekçilik Eğitimi

Kurs süresi: 1 Saat

Katılımcılara tasarımı tamamlanmış 3B parça veya montajlar üzerinde kaplama, etiket, sahne ve ışık düzenlemeleri yaparak fotoğraf gerçekçiliğinde görsel resim almayı ve özelleştirilmiş kaplama, sahnelerde ileri düzey düzenleme yapma ve ışık çeşitlerini gibi konuları içerir.

10- SOLIDWORKS Visualization Eğitimi

Kurs süresi: 1 Saat

Cad bilgisi gerektirmeyen SOLIDWORKS Visualization çözümü katılımcılara baskı ve web içeriği, ürün karşılaştırmaları için gerçekçi video ve resimlerin farklı sahneler, ışıklandırmalar ve sanatsal flitlerle alınmasını sağlayan konuları içerir.

11- SOLIDWORKS Simulation Başlangıç Eğitimi (Statik Analiz)

Kurs süresi: 8 Saat

Kurs süresince kuvvet, moment gibi çeşitli yükler altında çelik-alüminyum yapıların mukavemet analizlerini gerçekleştiren örnek uygulamalar yapılacaktır. Analiz sonuçları ve yorumlanması üzerinde detaylı incelemeler yapılacaktır.

12- SOLIDWORKS Motion Eğitimi (Kinematik Analiz)

Kurs süresi: 8 Saat

Makine ve mekanizma tasarımlarının çalışma ve hareket analizleri bu eğitimde incelenecektir. Eğitim süresince güç, kuvvet, moment, tork, atalet kuvveti gibi değişkenlerin zamana bağlı analizi farklı mekanizmalar üzerinde gerçekleştirilecektir.

13- e-Drawings Eğitimi

Kurs süresi: 1 Saat

EDrawings Profesyonel Mobil kullanıcıları için Artırılmış Gerçeklik modu, tasarımcıların gerçek dünya bağlamında izlenebilen 3D tasarımları ve kavramları paylaşmalarını ve gösterebilmelerini sağlar. Tüm proje paydaşları, gerçek dünya kısıtlamaları tasarımlar üzerindeki etkisini anlayabilir ve ürün ve önerilerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

Belgeler

  • Ersem solidworks sertifikası
  • Solidworks eğitim dokümanları

Not: Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ERSEM) gereken durumlarda, katılımcılara bildirmek koşulu ile program gün ve saatlerinde değişiklik yapabilir, kurs tarihini erteleyebilir veya yeterli sayıda kesin kayıt olmaması halinde programı açmama kararı alabilir. Programın açılmamasına karar verilmesi durumunda, tahsil edilen katılım ücretinin iadesi yapılır.

Kurs Bilgileri
Eğitim Süresi : 60 Saat
Eğitim Ücreti : 800,00 TL